Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-150 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 150 ml / 5.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | Custom Perfume Bottles
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Fast and good quotations, informed advisers to help you choose the correct product that suits all your needs, a short production time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 150ml ROPP cap aluminum drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Amman, Morocco , Hanover , Whether selecting a current product from our catalog or seeking engineering assistance for your application, you can talk to our customer service center about your sourcing requirements. We can provided good quality with competitive price for you.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
Leading Manufacturer for 30ml Perfume Bottles G...
-
OEM Manufacturer Empty Perfume Bottles - 15 ml...
-
Factory wholesale Custom Plastic Empty Cream Ja...
-
2017 New Style 750ml Food Grade Plastic Jam Jar...
-
Chinese wholesale Mist Bottlle For Perfume /cos...
-
Wholesale Dealers of Plastic Cookie Jar - Smal...




