Factory Price Super Mini Perfume Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Rochdale News | News Headlines | Our guide to recycling single-use plastics | Empty Aluminum Perfume Bottle
Oud Ispahan by Christian Dior (2012) — Basenotes.net | 10ml Perfume Bottle
Having a sound small business credit score, outstanding after-sales services and modern manufacturing facilities, we've got earned an fantastic reputation among our buyers across the globe for Factory Price Super Mini Perfume Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sacramento , Bangalore , Curacao , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to for you of fantastic good quality. Guided by the principle of "Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We are confident that we are going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
The company keeps to the operation concept "scientific management, high quality and efficiency primacy, customer supreme", we have always maintained business cooperation. Work with you,we feel easy!
-
High Quality for Cosmetic Square Plastic Jars -...
-
Good User Reputation for Customized Logo Perfum...
-
professional factory for Frost Clear Glass Crea...
-
Good Wholesale Vendors Empty Aluminum Spray Bot...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...
-
Cheap PriceList for Plastic Packaging Sprayer B...

