Well-designed Oval White Glass Jar For Cream - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-02-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 155 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
DIY Guide: How to Make Your Own Cleaning Solutions | 10ml Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
We goal to see good quality disfigurement within the manufacturing and provide the most effective support to domestic and overseas shoppers wholeheartedly for Well-designed Oval White Glass Jar For Cream - 250ml high quality aluminum oil bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Mombasa , Poland , Madrid , Honest to every customers are our requested! First-class serve, best quality, best price and fastest delivery date is our advantage! Give every customers good serve is our tenet! This makes our company get the favour of customers and support! Welcome all over the world customers send us enquiry and looking forward your good co-operation !Please your inquiry for more details or request for dealership in selected regions.
In general, we are satisfied with all aspects, cheap, high-quality, fast delivery and good procuct style, we will have follow-up cooperation!
-
Super Purchasing for Wide Mouth Cream Jar - 8m...
-
OEM/ODM Factory Cosmetic 1oz Cosmetic Jar - 30...
-
Fast delivery Spray Pump Bottle - 1000ml large...
-
factory Outlets for Travalo Aluminum Perfume Bo...
-
Trending Products Transparent Acrylic Jar - 80...
-
Factory supplied Gold Spray Perfume Bottle - 8...




