Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-37-02 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 41 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 37 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Novichok James Bond-style: Perfume bottle used by Salisbury assassins was ‘made by top scientists | Custom Perfume Bottles
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | 10ml Perfume Bottle
The organization upholds the philosophy of "Be No.1 in good quality, be rooted on credit history and trustworthiness for growth", will keep on to provide previous and new customers from home and overseas whole-heatedly for Super Purchasing for Cosmetic Cream Jar - 37mm inner diameter aluminum-plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Durban , New Delhi , Sudan , The design, processing, purchasing, inspection, storage, assembling process are all in scientific and effective documentary process , increasing usage level and reliability of our brand deeply, which makes us become superior supplier of the four major product categories shell castings domestically and obtained the customer's trust well.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - 350ml ...
-
Factory wholesale Chinese Face Cream - 150ml c...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
Rapid Delivery for Perfume Bottle 100ml - 30ml...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...
-
Factory Cheap Cosmetics Ointment Jar - 8ml / 1...

