One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 50 mm |
| Height | 150 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Custom Perfume Bottles
Lynx effect: Dudley Zoo animals can’t get enough of aftershaves and perfumes | 10ml Perfume Bottle
The key to our success is "Good Products Good quality, Reasonable Value and Efficient Service" for One of Hottest for Aluminium Lip Balm Jar - 200ml aluminum lotion pump bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cairo , Zurich , Thailand , The best and original quality for spare parts is a most important factor for transportation. We may stick on supplying original and good quality parts even a little profit earned. God will bless us to do kindness business forever.
On this website, product categories is clear and rich, I can find the product I want very quickly and easily, this is really very good!
-
Chinese wholesale Bamboo Cosmetic Jar - 50ml w...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
100% Original Miniature Perfume Bottles Wholesa...
-
OEM/ODM Manufacturer High Quality Plastic Candy...
-
Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxu...
-
New Arrival China Refillable Spray Bottle - 10...











