Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black Candle Jars - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic herbal powder bottle |
| Item No. | GH40 |
| Shape | Round |
| Body Color | Yellow or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 87 mm |
| Height | 177 mm |
| Weight | 202 g |
| Capacity | 1000 ml / 35.28 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Jo Malone Scents China Opportunity With Tmall | Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Our company aims to operating faithfully, serving to all of our customers , and working in new technology and new machine constantly for Hot Selling for Cosmetics Packaging Box Black Candle Jars - 1L plastic herbal powder packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iraq , Las Vegas , azerbaijan , Upon today, we have customers from all over the world, including USA, Russia, Spain, Italy, Singapore, Malaysia, Thailand, Poland, Iran and Iraq. The mission of our company is to provide the highest quality products with best price. We are looking forward to doing business with you!
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics -...
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 250ml s...
-
factory Outlets for Acrylic Jar With Aluminium ...
-
Best Price on Aluminium Refillable Perfume Spra...
-
Factory source Metal Aluminum Jar - 420ml empt...
-
Ordinary Discount Best Selling Color Plastic Ja...


