Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 79 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 105 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
Dandelyan, the ‘world’s best bar’, announces closure on fourth birthday | Custom Perfume Bottles
Dependable good quality and very good credit score standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality initial, shopper supreme" for Wholesale Empty Clear Glass Bottle - 4oz colorful plastic body cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chicago , London , UAE , With the first-class products, excellent service, fast delivery and the best price, we have won highly praise foreign customers'. Our products have been exported to Africa, the Middle East, Southeast Asia and other regions.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
8 Year Exporter Custom Design Cream Jar - 100m...
-
OEM Manufacturer Logo Printed Spray Bottles - ...
-
OEM/ODM Supplier Cosmetic Skin Cream Jar - 50m...
-
professional factory for Recycled Amber Cream J...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
China Cheap price Ufo Acrylic Jars - 330ml cro...

