Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Is Pepsi’s Bubly the new LaCroix, or just another cute can? | 10ml Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market will be worth US$33.0 billion by 2024 | Plastic Cosmetic Jar
We have state-of-the-art equipment. Our products are exported for the USA, the UK and so on, enjoying a fantastic status among the clients for Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bottle - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Benin , Germany , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality goods, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
The customer service staff is very patient and has a positive and progressive attitude to our interest, so that we can have a comprehensive understanding of the product and finally we reached an agreement, thanks!
-
Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle -...
-
100% Original Mini Glass Perfume Bottle - 6ml ...
-
China Gold Supplier for Cosmetic Jars For Body ...
-
Factory Supply 10ml Spray Perfume Bottle - 500...
-
Good quality High Quality Glass Cosmetic Jar Ba...
-
Good Quality Aluminum Energy Drink Beverage Bot...

