Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 23.5 mm |
| Height | 56 mm |
| Mouth | 18 mm |
| Capacity | 15 ml / 0.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian ends fragrance feud in Jean Paul Gaultier | Plastic Cosmetic Jar
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
We've one of the most advanced generation tools, experienced and qualified engineers and workers, recognized good quality manage systems and a friendly skilled product sales workforce pre/after-sales support for Well-designed 20 Ml Credit Card Flat Spray Bottle - 15ml small aluminum bottle with ROPP cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Japan , St. Petersburg , Italy , We welcome you to visit our company, factory and our showroom displayed various products that will meet your expectation, meanwhile, it is convenient to visit our website, our sales staff will try their efforts to provide you the best service. If you need more information, please do not hesitate to contact us by E-mail or telephone.
The goods we received and the sample sales staff display to us have the same quality, it is really a creditable manufacturer.
-
China Gold Supplier for Perfume Bottles Glass 5...
-
Good User Reputation for Plastic Jars 50ml - 2...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 6...
-
Top Quality Empty Packaging Bottle - 300ml alu...
-
Wholesale Dealers of Cosmetic Cream Empty - 20...
-
Low MOQ for White 50g Plastic Cream Jar - 250m...











