Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum-plastic cap |
| Item No. | APC-89 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 92 mm |
| Height | 17 mm |
| Weight | g |
| Dimesion | 89 mm |
| Material | |
| Body Material | N/A |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
Cosmetic Packaging Market 2018-2023 | Key Players Overview- Amcor, Rexam, Silgan Holding, World Wide Packaging, Quadpack, Albea, Aptargroup, Cosmopak U.S.A., HCP Packaging, LIBO Cosmetics, Gerresheimer, ABC Packaging and Bemis | 10ml Perfume Bottle
It truly is our responsibility to fulfill your requirements and successfully provide you. Your fulfillment is our best reward. We're seeking forward in your check out for joint development for Leading Manufacturer for 8oz Cosmetic Jar - 89mm gold aluminum plastic jar lid – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Istanbul , Italy , We welcome an opportunity to do business with you and hope to have pleasure in attaching further details of our products. Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us.
A good manufacturers, we have cooperated twice, good quality and good service attitude.
-
Wholesale Discount Empty Aluminum Bottle - 300...
-
China Supplier Wide Mouth Glass Cream Jar - 15...
-
Factory wholesale Empty Liquid Face Bottle - 4...
-
Online Exporter Empty Single Wall Cream Jar For...
-
Good User Reputation for Small Glass Jars For F...
-
Fixed Competitive Price Body Care Plastic Cosme...

