Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
M&S Discount Codes, Promo & Sales | Plastic Cosmetic Jar
Lyn Harris launches Perfumer H bespoke fragrances Telegraph logo Feed of articles Saved articles Save | Empty Aluminum Perfume Bottle
We are also focusing on improving the stuff management and QC system so that we could keep great advantage in the fiercely-competitive business for Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Puerto Rico , Cyprus , Portugal , Our company is an international supplier on this kind of merchandise. We supply an amazing selection of high-quality merchandise. Our goal is to delight you with our distinctive collection of mindful items while providing value and excellent service. Our mission is simple: To supply the best items and service to our customers at the lowest prices possible.
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Factory Price For 200cc Black Bottles - 750ml ...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 30g / 50g ...
-
Quality Inspection for 50g Cosmetic Cream Jar -...
-
Europe style for Oil Mist Sprayer/ Olive Oil Sp...
-
OEM Customized Refill Perfume Atomizer - 150ml...
-
Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - ...









