Trending Products Transparent Acrylic Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 260 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The airport liquids rule explained | Custom Perfume Bottles
Aluminium Free Deodorant Reviews | Custom Perfume Bottles
We stick to our enterprise spirit of "Quality, Efficiency, Innovation and Integrity". We aim to create more value for our customers with our rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services for Trending Products Transparent Acrylic Jar - 1000ml large aluminum vodka wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Albania , Sevilla , Cyprus , Our products are very popular in the word, like South American, Africa, Asia and so on. Companies to "create first-class products" as the goal, and strive to deliver customers with high quality solutions, present high-quality after-sales service and technical support, and customer mutual benefit, create a better career and future!
High Quality, High Efficiency, Creative and Integrity, worth having long-term cooperation! Looking forward to the future cooperation!
-
Wholesale Price 15g 30g Bamboo Lid Glass Jar - ...
-
High Quality for Plastic Acrylic Cream Jar - 2...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
Competitive Price for Plastic Cream Jar With Ba...
-
Top Quality Glass Screw Neck Perfume Bottle - ...
-
Trending Products Colorful Cream Jar - aluminu...




