Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Jars - 5g mini plastic jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-28-5 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 5 ml |
| Diameter | 30 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Perfume Bottles – Designs and Shapes Seduction
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
We will devote ourselves to giving our esteemed buyers using the most enthusiastically thoughtful services for Reliable Supplier Recycable Plastic Cosmetic Jars - 5g mini plastic jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Manchester , Sao Paulo , Curacao , During in 11 years, We have participated in more than 20 exhibitions, obtains the highest praise from each customer. Our company has been devoting that "customer first" and committed to helping customers expand their business, so that they become the Big Boss !
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
Hot-selling Wholesalers Cosmetic Jar - 15g sma...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
Hot Sale for Plastic Cosmetic Air Cushion Bb Cr...
-
Hot sale Glass Jar With Screw Gold Lid - 8ml /...
-
Top Quality Plastic Container For Cream - 50ml...
-
Low MOQ for Perfume Glass Bottle - 160ml alumi...

