Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
MarketBeat: Stock Ratings, Research Tools and Market News | Custom Perfume Bottles
The purchaser fulfillment is our primary focus on. We uphold a consistent level of professionalism, high quality, credibility and service for Big discounting 30ml Acrylic Black Cosmetic Jar - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Croatia , French , Sao Paulo , We have established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we are looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. Please feel free to contact us for more details.
Problems can be quickly and effectively resolved, it is worth to be trust and working together.
-
One of Hottest for 50ml Glass Spray Bottle - 1...
-
Factory directly Perfume Atomizer Refillable - ...
-
Massive Selection for Cosmetic Cream Jars - AJ...
-
Reliable Supplier Plastic Round Cream Jar - 20...
-
Hot sale Pump Perfume Bottle - AJ-09 series al...
-
Reasonable price for 250ml Beverage Aluminum Bo...




