OEM Customized Pet Venetian JarsCosmetic Packaging - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Packaging Market Demands, Supply and Growth Prospects 2018 To 2025 | Empty Aluminum Perfume Bottle
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | Plastic Cosmetic Jar
We're going to commit ourselves to giving our esteemed buyers using the most enthusiastically considerate solutions for OEM Customized Pet Venetian JarsCosmetic Packaging - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Milan , USA , India , Company name, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by ISO quality management standard strictly, creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
China Factory for Perfume Bottle Transparent - ...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...
-
Super Lowest Price Round Empty Cosmetic Plastic...
-
Good quality Clear Cosmetic Cream Jar With Inne...
-
Factory Price Clear Cosmetic Jars - 80 ml gold...
-
Cheapest Factory Round Shape Glass Cosmetic Jar...




