China wholesale 100 Freshener Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-200D |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 125 mm |
| Mouth | 42 mm |
| Capacity | 200 ml / 7 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirro |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Kim Kardashian teases new product for her perfume line | Aluminum Perfume Bottle
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Custom Perfume Bottles
"Based on domestic market and expand overseas business" is our development strategy for China wholesale 100 Freshener Bottle - 200ml aluminum pill container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Johor , Roman , Bahrain , We have constructed strong and long co-operation relationship with an enormous quantity of companies within this business in Kenya and overseas. Immediate and specialist after-sale service supplied by our consultant group has happy our buyers. Detailed Info and parameters from the merchandise will probably be sent to you for any thorough acknowledge. Free samples may be delivered and company check out to our corporation. n Kenya for negotiation is constantly welcome. Hope to get inquiries type you and construct a long-term co-operation partnership.
We have been appreciated the Chinese manufacturing, this time also did not let us disappoint,good job!
-
Best quality 30ml Pet Plastic Bottle With Twist...
-
OEM Manufacturer Cosmetic Jars With Lids - 6ml...
-
Factory Outlets Cheap Plastic Jars - 150ml alu...
-
Factory Free sample Aluminum Spray Bottles - 1...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5...
-
Hot-selling Atomizer Perfume - 15g small PET p...

