Cheap price Biodegradable Cream Jars - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
18 Best Deodorants for Women 2018 | Plastic Cosmetic Jar
Cult fragrance brand Byredo just opened a whopping great big store in Soho—take a look inside | Aluminum Perfume Bottle
Adhering to your principle of "quality, assistance, performance and growth", we have now gained trusts and praises from domestic and international customer for Cheap price Biodegradable Cream Jars - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sri Lanka , Provence , Sri Lanka , Our R&D department always designs with new fashion ideas so we could introduce up-to-date fashion styles every month. Our strict production management systems always ensure stable and high quality products. Our trade team provides timely and efficient services. If there are any interest and inquiry about our products, please contact us in time. We would like to establish a business relationship with your honored company.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
OEM/ODM Supplier Clear Plastic Food Containers ...
-
Well-designed Plastic 30ml Pp Cream Jar - 150m...
-
Factory directly supply Colorful Cream Jars - ...
-
Online Exporter Mini Plastic Jar - 750ml alumi...
-
Best quality Credit Card Hand Sanitizer Spray -...
-
Massive Selection for Cosmetic Jars 200g - 5ml...

