Trending Products Cosmetic Jar Plastic - 12oz cute aluminum beer container – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum beer bottle |
| Item No. | AT-07-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Aluminum Perfume Bottle
To constantly improve the management system by virtue of the rule of "sincerely, good faith and quality are the base of enterprise development", we widely absorb the essence of related products internationally, and constantly develop new products to meet the demands of customers for Trending Products Cosmetic Jar Plastic - 12oz cute aluminum beer container – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Pakistan , Colombia , Company name, is always regarding quality as company' s foundation, seeking for development via high degree of credibility , abiding by ISO quality management standard strictly, creating top-ranking company by spirit of progress-marking honesty and optimism.
The factory technical staff not only have high level of technology, their English level is also very good, this is a great help to technology communication.
-
China Cheap price Loose Powder Container - Cus...
-
OEM Factory for Aluminum Food Candy Cream Jar -...
-
China wholesale Cheap Price Glass Perfume Bottl...
-
High definition Pet Plastic Candy Jar - 6 ml b...
-
18 Years Factory 100g Cream Jar Pp - 5 ml alum...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - 120ml silv...



