Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 66 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 18 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
Ralph Lauren Fragrances Introduces Midnight Romance, The Fragrance Of Passionate Desires | Custom Perfume Bottles
The key to our success is "Good Product Quality, Reasonable Price and Efficient Service" for Hot Selling for Travel Cosmetic Container - 500ml aluminum shampoo bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: New Zealand , Mumbai , Rome , Besides there are also experienced production and management , advanced production equipment to assure our quality and delivery time , our company pursues the principle of good faith, high-quality and high-efficiency. We guarantee that our company will try our best to reduce customer purchase cost, shorten the period of purchase, stable solutions quality, increase customers' satisfaction and achieve win-win situation .
Wide range, good quality, reasonable prices and good service, advanced equipment, excellent talents and continuously strengthened technology forces,a nice business partner.
-
Hot sale Factory Red Colored Glass Cosmetic Jar...
-
Cheap price Biodegradable Cream Jars - 5ml / 8...
-
Good quality Perfume Atomizer - 750 ml syrup a...
-
Ordinary Discount Plastic Cosmetic Empty Jar - ...
-
professional factory for 50g Green Cream Jar - ...
-
Low MOQ for 50ml Jar For Cosmetic Packaging - ...











