Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Skincare Packaging Market (Packaging Type – Jars, Tubes, Bottles, Pumps & Dispensers, Sachets, Others; Material Type ) Outlook 2026 | Aluminum Perfume Bottle
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
We have been proud from the higher consumer gratification and wide acceptance due to our persistent pursuit of high quality both on product or service and service for Special Price for Bamboo Cosmetic Cream Jars - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Japan , Ghana , Guyana , Facing fierce global market competition, we have launched the brand building strategy and updated the spirit of "human-oriented and faithful service", with an aim to gain global recognition and sustainable development.
Goods just received, we are very satisfied, a very good supplier, hope to make persistent efforts to do better.
-
Manufacturing Companies for Large Plastic Jars ...
-
2017 Good Quality Roller Ball Perfume Bottle - ...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 330ml c...
-
Newly Arrival Bamboo Jar Wholesale - 200g luxu...
-
Original Factory 2ml Perfume Spray Bottles - 2...
-
China OEM Black Empty Plastic Container - 5g /...



