Top Suppliers Cream Jar Made In China - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Cosmetic Tubes and Jars Sales Market want to know the forecast values? | Empty Aluminum Perfume Bottle
Best Gifts for Her: 18 Ideas for the 2018 Holiday Season | Custom Perfume Bottles
we are able to supply top quality items, aggressive price and greatest buyer assistance. Our destination is "You come here with difficulty and we offer you a smile to take away" for Top Suppliers Cream Jar Made In China - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kuala Lumpur , Lyon , Honduras , Faced with the vitality of the global wave of economic integration, we are confident with our high-quality products and sincerely service to all our customers and wish we can cooperate with you to create a brilliant future.
This company conforms to the market requirement and joins in the market competition by its high quality product, this is an enterprise that have Chinese spirit.
-
Good User Reputation for Glass Empty Candy Bott...
-
Excellent quality Amber Cream Glass Jar - 250m...
-
Chinese Professional Aluminum Liner Cream Jar -...
-
Newly Arrival Aluminum Bottle Cap - 5 ml oxida...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
Good Wholesale Vendors China Small Cosmetic Jar...











