China Cheap price Loose Powder Container - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum shell glass jar |
| Item No. | JA-4 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 43 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 48 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Aluminum shell with glass container |
| Lid material | Aluminum shell with plastic cap |
| Sealing gasket | PP plastic |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Saks’s New Beauty Department Is Pretty Radical | Custom Perfume Bottles
Global Cosmetic Packaging Market 2018: Major Regions Providing Promising Growth Rates With Future Trend Analysis To 2023 | Custom Perfume Bottles
We can normally fulfill our respected consumers with our great excellent, great value and good provider due to we're much more specialist and extra hard-working and do it in cost-effective way for China Cheap price Loose Powder Container - Custom oxidation aluminum cosmetic jar 15ml – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Islamabad , Indonesia , Malta , Most problems between suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question items they do not understand. We break down people barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it. Faster delivery time and the product you want is our Criterion .
The sales person is professional and responsible, warm and polite, we had a pleasant conversation and no language barriers on communication.
-
Factory best selling Empty Perfume Spray Bottle...
-
Best Price for Aluminum Oil Bottle - 350ml / 5...
-
Trending Products Jar With Applicator - 5ml / ...
-
2017 China New Design Aluminium Refillable Perf...
-
Manufacturer of Small Aluminum Perfume Bottle -...
-
One of Hottest for 50g Round Shaped Cream Jar -...

