Free sample for Plastic Container With Lid - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Szmell the Flavor: Scent-Based Water SZENT Launches Online | Aluminum Perfume Bottle
The Back To MAC Recycling Program Rewards Customers With Free Lipstick | Aluminum Perfume Bottle
No matter new consumer or outdated shopper, We believe in lengthy expression and trusted relationship for Free sample for Plastic Container With Lid - 100ml aluminum perfume spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Botswana , Palestine , Sydney , We have been sincerely looking forward to cooperate with customers all over the world. We believe we can satisfy you with our high-quality products and solutions and perfect service . We also warmly welcome customers to visit our company and purchase our products.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
Manufacturing Companies for Large Plastic Jars ...
-
PriceList for Empty Perfume Spray Bottles - 5 ...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - A...
-
PriceList for Eye Roller Bottle - wholesale 25...
-
One of Hottest for Plastic Perfume Atomiser Pen...
-
PriceList for 4ml Perfume Spray Bottle - Facto...











