Ordinary Discount 50ml Perfume Glass Bottle - 330ml aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AC-03-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 53 mm |
| Height | 200 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pussy Riot Activist’s Suspected Poisoning Damages Russia | Empty Aluminum Perfume Bottle
$29 million condo in Sunny Isles Beach comes with its own custom ‘scent identity’ | Aluminum Perfume Bottle
With our leading technology also as our spirit of innovation,mutual cooperation, benefits and advancement, we'll build a prosperous future together with your esteemed organization for Ordinary Discount 50ml Perfume Glass Bottle - 330ml aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Chile , America , Thailand , Based on experienced engineers, all orders for drawing-based or sample-based processing are welcomed. We have won a good reputation for outstanding customer service among our overseas customers. We will continue to try the best to offer you good quality products and the best service. We are looking forward to serving you.
Superb technology, perfect after-sales service and efficient work efficiency, we think this is our best choice.
-
factory Outlets for Solid White 1oz Plastic Pp ...
-
New Arrival China Amber Cosmetic Jars With Lids...
-
Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottl...
-
PriceList for Glass Fragrance Bottle - 250ml a...
-
Good User Reputation for 10ml Roll On Bottle - ...
-
Factory For Metal Steel Rollerball Bottle - 40...



