Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray Bottle - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
8 Products Women Commonly Use That Can Cause Inflammation In The Body | Custom Perfume Bottles
Les Nombres d’Or : Ambre by Mona di Orio (2010) — Basenotes.net | Custom Perfume Bottles
We stay with our company spirit of "Quality, Performance, Innovation and Integrity". We goal to create more value for our clients with our abundant resources, advanced machinery, experienced workers and superb solutions for Top Suppliers Acrylic Refillable Perfume Spray Bottle - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Malawi , Madrid , We are introduced as a one of the growing manufacture supplier and export of our products. We have a team of dedicated trained professional who take care the quality and timely supply. If you are looking for Good Quality at a good price and timely delivery. Do contact us.
As a veteran of this industry, we can say that the company can be a leader in the industry, select them is right.
-
Manufactur standard Square Acrylic Jars For Cre...
-
Factory Cheap Matte Black Glass Cream Jar - 5m...
-
Europe style for Aluminium Perfume Atomizer - ...
-
Free sample for Skincare Packaging Pot - Custo...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Super Lowest Price Cosmetic Glass Cream Jar - ...




