factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
In Hyderabad, India, A Tradition of Silver-Lined Sweets Endures | Empty Aluminum Perfume Bottle
Giuliana Rancic & Hain Celestial Launch Skincare Line | Custom Perfume Bottles
We enjoy a very good reputation among our customers for our excellent product quality, competitive price and the best service for factory Outlets for Empty Cream Jar Plastic - 250ml aluminum sports drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: United Kingdom , Leicester , Melbourne , With a fully integrated operation system, our company has won a good fame for our high quality goods, reasonable prices and good services. Meanwhile, we have established a strict quality management system conducted in material incoming, processing and delivery. Abiding by the principle of "Credit first and customer supremacy", we sincerely welcome clients from home and abroad to cooperate with us and advance together to create a brilliant future.
The company has rich resources, advanced machinery, experienced workers and excellent services, hope you keep improving and perfecting your products and service, wish you better!
-
2017 wholesale price New Design Glass Bottles -...
-
Massive Selection for Cosmetics Cream Empty Pla...
-
Factory wholesale 120ml Silver Aluminum Bottles...
-
Special Price for Travel Portable Bottle - 500...
-
2017 High quality Multipurpose Face Cream Jars ...
-
factory customized Transparent Spray Perfume Bo...




