Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bottle - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 49 mm |
| Height | 197 mm |
| Mouth | 30 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Global Lip Care Products Packaging Market Growth Analysis by Regions, Types and Applications to 2027 | 10ml Perfume Bottle
The corporation upholds the philosophy of "Be No.1 in excellent, be rooted on credit rating and trustworthiness for growth", will proceed to provide aged and new buyers from home and abroad whole-heatedly for Bottom price 80ml Custom Clear Glass Perfume Bottle - 250ml safe aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Pakistan , Eindhoven , Brasilia , Should any of these items be of interest to you, please let us know. We'll be satisfied to give you a quotation upon receipt of one's detailed specifications. We have our personal experienced R&D enginners to meet any of one's requriements, We appear forward to receiving your enquires soon'and hope to have the opportunity to work together with you in the future. Welcome to check out our company.
The product manager is a very hot and professional person, we have a pleasant conversation, and finally we reached a consensus agreement.
-
Online Exporter 50g Acrylic Retro Cream Packagi...
-
Competitive Price for Small Aluminum Box - 600...
-
China wholesale Plastic Cosmetic Jar - 250ml s...
-
China OEM Plastic Cosmetic Containers Jars - 6...
-
Online Exporter Aluminum Cap - 100ml aluminum ...
-
Factory directly supply Frosted Cosmetic Glass ...




