Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottle - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-11-20 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 20 ml |
| Diameter | 33 mm |
| Height | 56 mm |
| Weight | 8.3 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
A Market of the Senses: Sara Cwynar Finds Truths and Untruths in Advertising -ARTnews | Plastic Cosmetic Jar
Cosmetic Packaging Market: Plastic To Remain Most Preferred Cosmetic Packaging Material Despite Rising Popularity Of Paper Packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
We depend on sturdy technical force and continually create sophisticated technologies to meet the demand of Free sample for Empty Glass Spray Perfume Bottle - 20ml cheap plastic ointment jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Grenada , Romania , Buenos Aires , We have now a good reputation for stable quality goods, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
Good quality, reasonable prices, rich variety and perfect after-sales service, it's nice!
-
Factory selling 150ml Plastic Pet Cream Jar - ...
-
Best-Selling Spiral Glass Bottles - 150ml PET ...
-
Factory source Plastic Cosmetic Double Wall Cre...
-
OEM Supply 15ml 30ml 50ml Empty Jars - small a...
-
2017 wholesale price Diamond Plastic Cosmetic J...
-
Best Price for Perfume Bottle Factory - 330ml ...

