Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 50g clear plastic cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-50A |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 56 mm |
| Height | 47 mm |
| Weight | 59 g |
| Capacity | 50 ml / 1.77 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The Under 30 Who Owns The Most Expensive Men’s Store In The World Takes Vegas | Plastic Cosmetic Jar
RPC M and H Plastics helps revamp skin care brand Archimans packaging | Empty Aluminum Perfume Bottle
We're convinced that with joint endeavours, the business between us will bring us mutual benefits. We are able to guarantee you products high quality and competitive value for Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 50g clear plastic cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Adelaide , Estonia , St. Petersburg , We adhere to client 1st, top quality 1st, continuous improvement, mutual advantage and win-win principles. When cooperation together with the customer, we provide shoppers with the highest high-quality of service. Established good business relations using the Zimbabwe buyer inside the business, we've got established own brand and reputation. At the identical time, wholeheartedly welcome new and old prospects to our company to go to and negotiate small business.
This supplier's raw material quality is stable and reliable, has always been in accordance with the requirements of our company to provide the goods that quality meet our requirements.
-
Chinese Professional Cheap Price Good Quality -...
-
Big Discount Blue Glass Cosmetic Jar - 200ml a...
-
Factory making 5g Cream Jar - 14 oz screw top ...
-
Trending Products Cosmetic Jar Plastic - AJ-02...
-
Original Factory Gold Key Chain Bottle - 400ml...
-
Original Factory 500ml Plastic Jar - Custom ox...

