New Arrival China Card Perfume Bottle - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-11-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 76 mm |
| Height | 295 mm |
| Mouth | 23 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Made-in-Singapore fragrances a flourishing niche market here, Lifestyle News & Top Stories | 10ml Perfume Bottle
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | 10ml Perfume Bottle
Our workforce through professional training. Skilled professional knowledge, solid sense of service, to fulfill the services demands of consumers for New Arrival China Card Perfume Bottle - 1000ml tall and thin aluminum liquor bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Afghanistan , Anguilla , Islamabad , All our staffs believe that: Quality builds today and service creates future. We know that good quality and the best service are the only way for us to achieve our customers and to achieve ourselves too. We welcome customers all over the word to contact us for future business relationships. Our products are the best. Once Selected, Perfect Forever!
The manufacturer gave us a big discount under the premise of ensuring the quality of products, thank you very much, we will select this company again.
-
High Quality Crystal Perfume Bottle 100ml - 15...
-
Wholesale Price Hanging Mason Jars - 8ml / 10m...
-
Wholesale Price New Design Square Glass Perfume...
-
China New Product Hdpe 100ml Empty Bottle - 24...
-
Discountable price 3ml Plastic Perfume Bottle -...
-
Rapid Delivery for Cosmetic Glass Container - ...




