Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-14-40 |
| Shape | Round |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | Double wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 40 ml |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 23 mm |
| Weight | 14.5 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Vogue’s 2015 Christmas gift guide | Plastic Cosmetic Jar
Not quite the real thing: Coca-Cola’s ‘secret formula’ is out of the bottle | Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments for Factory supplied Empty Pp Cream Jar - 40ml pink wide mouth plastic hair wax jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Danish , Netherlands , Washington , Our faith is to be honest first, so we just supply high quality products to our customers. Really hope that we can be business partners. We believe that we can establish long time business relationship with each other. You can contact us freely for more information and pricelist of our products !
It is not easy to find such a professional and responsible provider in today's time. Hope that we can maintain long-term cooperation.
-
Hot Selling for Bottle Aluminium - Small pill ...
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 9 o...
-
Hot Sale for Luxury Cosmetic Jars - 20 ml uniq...
-
Factory wholesale 200g Plastic Cosmetic Jar - ...
-
Good Wholesale Vendors Plastic Mini Perfume Spr...
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...

