Competitive Price for Aluminium Screw Caps - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 110 mm |
| Mouth | 20 mm / 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Do Your Personal Cosmetics Cause Plastic Pollution? | 10ml Perfume Bottle
Versatile Means Of Packaging-Aluminum Bottles
Responsible excellent and fantastic credit rating standing are our principles, which will help us at a top-ranking position. Adhering towards the tenet of "quality initial, buyer supreme" for Competitive Price for Aluminium Screw Caps - 4 oz aluminum bottle with aluminum cap – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Nairobi , Ecuador , Greek , Being the top solutions of our factory, our solutions series have been tested and won us experienced authority certifications. For additional parameters and item list details, be sure to click the button to acquire additional nformation.
This company has a lot of ready-made options to choose and also could custom new program according to our demand, which is very nice to meet our needs.
-
2017 wholesale price Vintage Cosmetic Jar - 24...
-
One of Hottest for 100ml Golden Dropper Bottle ...
-
OEM/ODM China Cream Jars Empty - 500ml aluminu...
-
Special Price for Metal Cream Jar 40g - 1000ml...
-
Special Price for Empty Round Perfume Glass Bot...
-
OEM Factory for Cosmetic Pump Bottle - 160ml a...











