Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-15-250B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 190 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Clear near beer is here – Japan’s new zero-alcohol, zero-color brew | 10ml Perfume Bottle
Cary based perfumery allows you to create your own signature fragrance :: Out and About at WRAL.com | 10ml Perfume Bottle
Our primary objective is usually to offer our shoppers a serious and responsible small business relationship, offering personalized attention to all of them for Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 9 oz aluminum soft drink bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Kyrgyzstan , Croatia , Riyadh , They are sturdy modeling and promoting effectively all over the world. Never ever disappearing major functions within a quick time, it's a have to in your case of fantastic good quality. Guided by the principle of Prudence, Efficiency, Union and Innovation. the corporation. ake an excellent efforts to expand its international trade, raise its organization. rofit and raise its export scale. We've been confident that we've been going to have a bright prospect and to be distributed all over the world in the years to come.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
OEM Customized Plastic Pocket Perfume Bottle - ...
-
OEM/ODM Supplier Glass Roll On Perfume Bottle -...
-
China Supplier Suncity Cosmetics Cream Empty Ja...
-
OEM Supply Dubal Wall Plastic Jar - 150ml empt...
-
OEM/ODM Supplier Aluminium Spray Bottle 100ml -...
-
OEM China Supplement Container - Luxury health...




