Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-18-400 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 165 mm |
| Mouth | 38 mm |
| Capacity | 400 ml / 14 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Scary Stuff Hiding in Your Teen’s Personal Care Products (Plus 8 Natural Options to Use Instead) | Custom Perfume Bottles
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
Our mission is to become an innovative supplier of high-tech digital and communication devices by providing value added design, world-class manufacturing, and service capabilities for Top Quality Spray Design Plastic Bottles - 14 oz screw top aluminum bottle for beverage – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cyprus , South Africa , Vietnam , We aspire to meet the demands of our customers globally. Our range of products and services is continuously expanding to meet customers' requirements. We welcome new and old customers from all walks of life to contact us for future business relationships and achieving mutual success!
The company's products very well, we have purchased and cooperated many times, fair price and assured quality, in short, this is a trustworthy company!
-
China OEM Supplement Packaging - AJ-10 series ...
-
Hot Selling for Empty Acrylic Crystal Cream Jar...
-
Factory Supply Empty Glass Spray Bottle - 500m...
-
Big discounting Beauty Cream Jar - AJ-02 serie...
-
Cheap PriceList for Custom Aluminium Bottle - ...
-
OEM Supply Dubal Wall Plastic Jar - 12oz cute ...




