Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-17-330 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 330 ml / 12 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Mary-Louise Parker on Creating Her Own Perfume in Paris with Daughter Aberash | Aluminum Perfume Bottle
Chloë Grade Moretz Didn’t Open the KKW Fragrance Kim Kardashian Sent Her | Custom Perfume Bottles
The business keeps to the operation concept "scientific management, premium quality and efficiency primacy, customer supreme for Discount wholesale Perfume Mist Spray Bottle - 33cl aluminum beer shaped bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lyon , Nepal , Russia , We've got sufficient experience in producing products according to samples or drawings. We warmly welcome customers from home and abroad to visit our company, and to cooperate with us for a splendid future together.
The supplier cooperation attitude is very good, encountered various problems, always willing to cooperate with us, to us as the real God.
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...
-
factory customized Pet Plastic Jars Cosmetics -...
-
OEM/ODM Manufacturer Face Mask Container - bul...
-
Renewable Design for Cube Perfume Bottle - 500...
-
Rapid Delivery for Round Small Cosmetic Cream J...
-
PriceList for High Grade Cosmetic Jar - wholes...



