Chinese Professional Packaging Container Cream Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AT-19-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 48 mm |
| Height | 195 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lush Cosmetics exploring ocean plastics for cosmetic containers | 10ml Perfume Bottle
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Fast and good quotations, informed advisers to help you choose the correct product that suits all your needs, a short production time, responsible quality control and different services for paying and shipping affairs for Chinese Professional Packaging Container Cream Jar - 250ml long neck aluminum beverage bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Armenia , Netherlands , Sydney , We can meet the various needs of customers at home and abroad. We welcome new and old customers to come to consult & negotiate with us. Your satisfaction is our motivation! Let us work together to write a brilliant new chapter!
The company's products can meet our diverse needs, and the price is cheap, the most important is that the quality is also very nice.
-
Short Lead Time for Cream Jar 5g With Lid - 15...
-
Manufactur standard Glass Lotion Bottle - 350m...
-
OEM/ODM China Custom Design Perfume Bottle - 5...
-
Well-designed Oval White Glass Jar For Cream - ...
-
Factory wholesale 15ml Small Perfume Bottle - ...
-
Best Price for 20g Black Cosmetic Jars Plastic ...



