Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Lipstick Packaging Market with Global Key Companies Profile, Supply, Demand, Types and Application, Cost Structure and Growth Factors and Forecast to 2023 | Aluminum Perfume Bottle
Lipstick Packaging Market 2018 Analysis Based On Manufacturers, Regions, Types and Application 2018-2023 | Plastic Cosmetic Jar
We believe in: Innovation is our soul and spirit. High-quality is our life. Consumer need to have is our God for Factory selling Empty Aluminum Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Sheffield , Angola , Doha , We've established long-term, stable and good business relationships with many manufacturers and wholesalers around the world. Currently, we've been looking forward to even greater cooperation with overseas customers based on mutual benefits. You should feel free to contact us for more details.
Customer service staff and sales man are very patience and they all good at English, product's arrival is also very timely, a good supplier.
-
New Delivery for Blusher Packaging Container - ...
-
Trending Products Airless Cosmetic Pump Bottle ...
-
Discountable price Pen Shaped Perfume Bottle - ...
-
New Delivery for Frosted Glass Jar 50g - 4oz c...
-
Factory For 100g Cosmetic Jar - 80 ml gold alu...
-
New Arrival China Cosmetic Jar 300ml - 8ml / 1...




