Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-80A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 40 mm |
| Height | 90 mm |
| Mouth | 27 mm |
| Capacity | 80 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Bain Capital acquires cosmetic packaging manufacturer World Wide Packaging | 10ml Perfume Bottle
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | 10ml Perfume Bottle
We now have a highly efficient crew to deal with inquiries from clients. Our intention is "100% shopper pleasure by our merchandise quality, price tag & our staff service" and take pleasure in a very good standing amongst purchasers. With quite a few factories, we can easily provide a wide vary of Manufacturer for Roll On Glass Bottle - 80 ml gold aluminum tablet packing bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Cannes , UK , Rotterdam , We maintain long-term efforts and self-criticism, which helps us and improvement constantly. We strive to improve customer efficiency to save costs for customers. We do our best to improve the quality of product. We will not live up to the historic opportunity of the times.
The company can keep up with the changes in this industry market, product updates fast and the price is cheap, this is our second cooperation, it's good.
-
Hot New Products Body Cream Container - 3ml / ...
-
Good Quality Pet Plastic Container - 30ml 80ml...
-
Hot Sale for Eco Cosmetic Container - 50ml alu...
-
Renewable Design for 4oz Compressed Facial Mask...
-
High reputation Twist Perfume Bottle - 8ml / 1...
-
100% Original Factory Plastic Pp Cream Jar - 4...









