Top Quality Diamond Acrylic Cream Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic health care bottle |
| Item No. | J39 |
| Shape | Round |
| Body Color | Amber or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 68 mm |
| Height | 157 mm |
| Weight | 151 g |
| Capacity | 400 ml / 14.11 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
15 things you should never ever buy at the airport | Plastic Cosmetic Jar
New Stock PCR Cosmetic Containers From Cosmopak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our concentrate on should be to consolidate and enhance the quality and service of present products, meanwhile consistently produce new products to meet unique customers' demands for Top Quality Diamond Acrylic Cream Jar - 400ml high quality plastic health care bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Irish , Hungary , kazan , We attained ISO9001 which provides solid foundation for our further development. Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments. It is our great honor to meet your demands. We are sincerely expecting your attention.
The enterprise has a strong capital and competitive power, product is sufficient, reliable, so we have no worries on cooperating with them.
-
Factory making Mini Jar With Handlemini Cosmeti...
-
Short Lead Time for Aluminum Tin Jars - 480ml ...
-
Manufacturing Companies for Aluminum Cosmetic C...
-
Personlized Products Plastic Cosmetic Jars - 5...
-
OEM/ODM Supplier 75ml Spray Bottle - 5 ml blac...
-
New Delivery for Double Wall Cosmetic Packaging...


