Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
The eco-friendly beauty and grooming brands eliminating on board plastics | 10ml Perfume Bottle
Is E.L.F. Face Primer Cheating Consumers With Its Packaging? | Aluminum Perfume Bottle
In an effort to provide you advantage and enlarge our business enterprise, we even have inspectors in QC Staff and assure you our greatest provider and item for Excellent quality Custom Brand Perfume Bottle - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Doha , Stuttgart , San Diego , Our solutions have national accreditation requirements for qualified, good quality items, affordable value, was welcomed by individuals all over the world. Our goods will continue to improve inside the order and appear forward to cooperation with you, Really should any of those items be of interest to you, please letus know. We will be satisfied to provide you a quotation up on receipt of the detailed needs.
After the signing of the contract, we received satisfactory goods in a short term, this is a commendable manufacturer.
-
Top Quality Plastic Pen Shaped Fine Mist Bottle...
-
Bottom price 15ml Glass Perfume Bottle - 1L wh...
-
Europe style for Aluminum Bottle Spray - alumi...
-
OEM Customized Cologne Spray Bottle - 4 oz alu...
-
Chinese Professional Cosmetic Glass Jar With Ba...
-
OEM Factory for Aluminum Spray Perfume Bottles ...

