Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-150A / AB-200A |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | As below picture |
| Height | As below picture |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 150 ml / 200 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Luxe Pack Los Angeles Celebrates A Successful First Year | Plastic Cosmetic Jar
Nantong Global Packaging Products Co., Ltd | Custom Perfume Bottles
We normally follow the basic principle "Quality Initial, Prestige Supreme". We've been fully committed to offering our consumers with competitively priced good quality merchandise, prompt delivery and professional support for Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 150ml 200ml aluminum mini trigger spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Tunisia , Russia , Madrid , Since the establishment of our company, we've realized the importance of providing good quality goods and the best before-sales and after-sales services. Most problems between global suppliers and clients are due to poor communication. Culturally, suppliers can be reluctant to question points they do not understand. We break down these barriers to ensure you get what you want to the level you expect, when you want it.
In China, we have purchased many times, this time is the most successful and most satisfactory, a sincere and realiable Chinese manufacturer!
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 400ml b...
-
2017 High quality Large Clear Plastic Jars - c...
-
Hot-selling Jar With Aluminum Lid - 14 oz scre...
-
Factory Cheap Blue Plastic Jar - 200ml gold al...
-
New Delivery for Glass Cream Jar With Aluminum ...
-
High Quality Mini Glass Perfume Bottles - 30g ...











