Special Price for Metal Cream Jar 40g - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-1000 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 245 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 1000 ml / 35.3 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How do I recycle in Montgomery County? | ClarksvilleNow.com How do I recycle in Montgomery County? | 10ml Perfume Bottle
Secrets of my success: Fragrance specialist Roja Dove | Plastic Cosmetic Jar
The organization keeps for the procedure concept "scientific administration, superior quality and effectiveness primacy, shopper supreme for Special Price for Metal Cream Jar 40g - 1000ml aluminum fruit juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Greece , Saudi Arabia , Sudan , Our company insists on the purpose of "takes service priority for standard, quality guarantee for the brand, do business in good faith, to offer skilled, rapid, accurate and timely service for you". We welcome old and new customers to negotiate with us. We are going to serve you with all sincerity!
We always believe that the details decides the company's product quality, in this respect, the company conform our requirements and the goods are meet our expectations.
-
Discount wholesale 10g Pp Cream Jar - 200ml go...
-
Bottom price Empty Plastic Loose Powder Jar - ...
-
Good User Reputation for Clear Round Empty Plas...
-
Popular Design for Empty Bottle Of Perfume - 2...
-
Professional Design Cosmetic Creams Packaging -...
-
OEM Supply White Plastic Jar 100 G - 150ml / 2...




