Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum roll on bottle |
| Item No. | BE-28-15 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | Export standard carton |
| Dimensions | |
| Diameter | 23 mm |
| Height | 115.5 mm |
| Weight | 31.7 g |
| Capacity | 15 ml |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum, plastic and glass container |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Treat yourself to a perfume wardrobe | Aluminum Perfume Bottle
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | Custom Perfume Bottles
We know that we only thrive if we could guarantee our combined price tag competiveness and quality advantageous at the same time for Factory Outlets 120g Pet Plastic Cosmetics Jar - 15 ml green cuspidal aluminum roll on bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: South Africa , kazan , Poland , Excellent quality, competitive price, punctual delivery and dependable service can be guaranteed. For further inquires please do not hesitate to contact us. Thank you - Your support continuously inspires us.
The accounts manager made a detailed introduction about the product, so that we have a comprehensive understanding of the product, and ultimately we decided to cooperate.
-
High Performance Wholesale Aluminum Cream Jar -...
-
Factory Price For Cosmetic Luxury Jar - Small ...
-
Super Purchasing for Wide Mouth Cream Jar - 15...
-
Factory Price For 150ml Glass Lotion Bottle - ...
-
OEM Factory for Cosmetic Eyeshadow Cream Jar - ...
-
Reasonable price Packaging Aluminium Cream Jar ...

