Online Exporter Personalised Perfume Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PP-15-50 |
| Shape | Round shape |
| Body Color | White or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | single wall |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM / ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Capacity | 50 ml |
| Diameter | 55 mm |
| Height | 38 mm |
| Weight | 14 g |
| Material | |
| Body Material | 100% PP plastic |
| Lid material | 100% pp plastic |
| Sealing gasket | PP gasket |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
We can provide printing service according to your design.
Product detail pictures:

Related Product Guide:
Revive after a day in the park with these sweet bath treats | Plastic Cosmetic Jar
‘I felt I was to blame’: British Novichok victim gave partner poison bottle as a gift | Empty Aluminum Perfume Bottle
We will make just about every exertion for being excellent and perfect, and speed up our actions for standing during the rank of worldwide top-grade and high-tech enterprises for Online Exporter Personalised Perfume Bottle - 50g economic plastic skin care cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Iran , Myanmar , Montreal , Since our establishment, we keep on improving our products and customer service. We are able to provide you with a wide range of high quality hair products at competitive prices. Also we can produce different hair products according to your samples. We insist on high quality and reasonable price. Except this, we provide best OEM service. We warmly welcome OEM orders and customers all over the world to cooperate with us for mutual development in the future.
We are long-term partners, there is no disappointment every time, we hope to maintain this friendship later!
-
Low MOQ for 30g Cosmetic Glass Jar - 1L white ...
-
High Quality for Plastic Jar With Aluminum Lid ...
-
Cheapest Factory Empty Perfume Bottle Box - al...
-
Factory Cheap Luxury Cosmetics Jar - 150ml 200...
-
Top Quality 100g Pp Cream Jar - aluminum 500ml...
-
Factory wholesale 100ml Square Cosmetics Cream ...

