Top Quality Acrylic Cosmetic Jar - 250ml black aluminum beer bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-06-250 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 60 mm |
| Height | 160 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 250 ml / 9 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
How To Layer Fragrances And Gift A Custom Perfume | 10ml Perfume Bottle
I Visited a Perfume Mystic in Marfa, Texas, and Here’s What Happened | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our firm aims to operating faithfully, serving to all of our shoppers , and working in new technology and new machine consistently for Top Quality Acrylic Cosmetic Jar - 250ml black aluminum beer bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Lesotho , Canberra , Irish , With more than 9 years of experience and a professional team, we have exported our products to many countries and regions all over the world. We welcome customers, business associations and friends from all parts of the world to contact us and seek cooperation for mutual benefits.
Although we are a small company, we are also respected. Reliable quality, sincere service and good credit, we are honored to be able to work with you!
-
2017 Latest Design Perfume Bottles 100ml - 9 o...
-
Factory Supply 5ml Glass Perfume Spray Bottle -...
-
OEM/ODM China Empty Aluminum Perfume Bottle - ...
-
Bottom price Aluminum Jar With Window - 100ml ...
-
8 Year Exporter Round Shape Cosmetic Jar - 9 o...
-
Factory Promotional Golden Cosmetic Jars - 1L ...




