New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic pill bottle |
| Item No. | J26 |
| Shape | Round |
| Body Color | Transparent or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 80 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 162 g |
| Capacity | 500 ml / 17.64 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing film | pressure sensitive film |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing film | yes |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, we have 50ml, 100ml, 150ml, 200ml, 300ml, 400ml, 500ml, 800ml, and 1000ml etc.
Our bottle is food grade so that it wide use for pharmaceutical packaging, such as pills, tablets, capsules and powder packing etc.
Product detail pictures:



Related Product Guide:
Glossier is a scam (and Columbia students are eating it up) | Plastic Cosmetic Jar
Jean Paul Gaultier Talks “Heavenly Bodies,” That KKW Perfume Bottle, and Being a Fashion Freak | Empty Aluminum Perfume Bottle
Persisting in "High quality, Prompt Delivery, Competitive Price", we have established long-term cooperation with clients from both overseas and domestically and get new and old clients' high comments for New Fashion Design for Plastic Jars Cosmetics - 500ml transparent PET vitamin C packaging bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Berlin , Turkey , Peru , We warmly welcome domestic and overseas customers to visit our company and have business talk. Our company always insists on the principle of "good quality, reasonable price, the first-class service". We are willing to build long-term, friendly and mutually beneficial cooperation with you.
The factory technical staff gave us a lot of good advice in the cooperation process, this is very good, we are very grateful.
-
Discountable price Plastic Empty Jar - 50g eco...
-
Good Quality Frost Glass Bottle - 1000ml large...
-
Competitive Price for 50g Empty Acrylic Cosmeti...
-
2017 Good Quality 100ml Pet Bottle - 300ml thi...
-
Discount wholesale Baby Face Cream Jars - JA-5...
-
Cheap PriceList for 30ml Plastic Pet Bottle - ...


