Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | plastic cream jar |
| Item No. | PET-1-100 |
| Shape | Round |
| Body Color | Clear or according to your request |
| Finish | Glossy |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 72 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 74.5 g |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | 100% PET plastic |
| Lid material | 100% ABS plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped jar, we have 10ml, 15ml, 20ml, 30ml, 50ml, 100ml, 150ml, and 200ml etc.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume Packaging | Aluminum Perfume Bottle
Premium Beauty News | Custom Perfume Bottles
We have been convinced that with joint attempts, the business enterprise between us will bring us mutual benefits. We could guarantee you product or service good quality and aggressive value for Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle - 100ml transparent plastic face cream jar – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Somalia , Oman , Lahore , With the technology as the core, develop and produce high-quality merchandise according to the diverse needs of the market. With this concept,the company will continue to develop merchandise with high added values and continuously improve items,and will present many customers with the best goods and services!
With a positive attitude of "regard the market, regard the custom, regard the science", the company works actively to do research and development. Hope we have a future business relationships and achieving mutual success.
-
Factory made hot-sale Cream Jar With Silver Cap...
-
Discount Price Acrylic Jars And Lids - 150ml P...
-
High reputation Glass Bottle 30ml - 250ml luxu...
-
OEM China Acrylic Plastic Cream Jar - 150ml cl...
-
OEM Customized Metal Perfume Bottle 15ml - Lux...
-
Cheap price Cream Jar Aluminum Material - 7ml ...

