Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum vodka bottle |
| Item No. | AT-01-600 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 235 mm |
| Mouth | 32 mm |
| Capacity | 600 ml / 21.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Plastic |
| Sealing gasket | Optional |
| Accessories Information | |
| Lid included | yes |
| Sealing gasket | Optional |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Perfume for billionaires: Diamond-encrusted bottle costs $20 million | 10ml Perfume Bottle
Here’s Why the potential for sale of bespoke products is enormous | Empty Aluminum Perfume Bottle
Our well-equipped facilities and superb good quality control throughout all stages of manufacturing enables us to guarantee total buyer gratification for Super Purchasing for Spray Glass Perfume Bottle - 600ml printed aluminum wine bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Netherlands , Hungary , Plymouth , We aim to build a famous brand which can influence a certain group of people and light up the whole world. We want our staff to realize self-reliance, then achieve financial freedom, lastly obtain time and spiritual freedom. We do not focus on how much fortune we can make, instead we aim to obtain high reputation and be recognized for our goods. As a result, our happiness comes from our clients satisfaction rather than how much money we earn. Ours team will do best for you personally always.
The customer service reprersentative explained very detailed, service attitude is very good, reply is very timely and comprehensive, a happy communication! We hope to have a opportunity to cooperate.
-
Fixed Competitive Price Beauty Packaging Jars A...
-
Manufacturer for 30ml Violet Glass Essentia Oil...
-
Factory Promotional Packaging Luxury Cosmetic J...
-
Discount Price Crystal Diamond Perfume Bottle -...
-
factory customized 5g/10g/15g/30g/50g Face Crea...
-
Good Quality Pp Plastic Jar With Screw Cap - 5...




