Factory supplied 30g Cosmetic Cream Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum bottle |
| Item No. | AB-100B |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 36 mm |
| Height | 140 mm |
| Mouth | 24 mm |
| Capacity | 100 ml / 4 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum or plastic |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
Product detail pictures:


Related Product Guide:
Pure White Cologne / Original Cologne by Creed (2011) — Basenotes.net | Plastic Cosmetic Jar
Glow by J Lo Changed the Celebrity Fragrance Market. It Also Had a Controversial Start | Custom Perfume Bottles
Our personnel are always in the spirit of "continuous improvement and excellence", and with the superior quality products, favorable price and good after-sales services, we try to win every customer's trust for Factory supplied 30g Cosmetic Cream Jar - 100ml aluminum cosmetic spray bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Barbados , Hamburg , Islamabad , Our company warmly invites domestic and overseas customers to come and negotiate business with us. Allow us to join hands to create a brilliant tomorrow! We've been looking forward to cooperating with you sincerely to achieve a win-win situation. We promise to try our best to deliver you with high quality and efficient services.
This is the first business after our company establish, products and services are very satisfying, we have a good start, we hope to cooperate continuous in the future!
-
Hot Sale for 5ml Glass Perfume Bottles - 500ml...
-
Factory Outlets Plasti Spray Bottle - 50g clea...
-
China Supplier Skin Bleaching Cream Bottle - 2...
-
China Cheap price Color Gel 15ml Jar - 50ml al...
-
Super Lowest Price 30ml Pet Perfume Bottle - 5...
-
China Cheap price Square Pump Spray Bottle With...











