OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better Detail:
| Specification | |
| Item Name | Aluminum wine bottle |
| Item No. | AT-04-500 |
| Shape | Round |
| Body Color | Silver or according to your request |
| Finish | Glossy or matte |
| Style | High end |
| Motif Design | Customized |
| Shape Design | OEM/ODM |
| Test Standard | FDA by SGS |
| Packaging | bottles and lids are packed separately |
| Dimensions | |
| Diameter | 65 mm |
| Height | 205 mm |
| Mouth | 28 mm |
| Capacity | 500 ml / 17.5 oz |
| Material | |
| Body Material | Pure aluminum |
| Lid material | Aluminum |
| Sealing gasket | N/A |
| Accessories Information | |
| Lid included | N/A |
| Sealing gasket | N/A |
| Surface handling | |
| Screen printing | Low cost, for 1-2 colors printing |
| Heat transfer printing | For 1-8 colors printing |
| Hot stamping | Shiny and metallic luster |
| UV coating | Shiny like mirror |
About this shaped bottle, there are many size to be chosen.
Product detail pictures:


Related Product Guide:
New York’s Number One Fragrance Label Opens Sydney Flagship | 10ml Perfume Bottle
5 innovations that are changing the way we wear perfume | Custom Perfume Bottles
Our company aims to operating faithfully, serving to all of our customers , and working in new technology and new machine constantly for OEM/ODM Factory Flint Glass Perfume Bottle - 500ml luxury aluminum juice bottle – E-better, The product will supply to all over the world, such as: Guinea , Guatemala , Iran , We have now a good reputation for stable quality goods, well received by customers at home and abroad. Our company would be guided by the idea of "Standing in Domestic Markets, Walking into International Markets". We sincerely hope that we could do business with car manufacturers, auto part buyers and the majority of colleagues both at home and abroad. We expect sincere cooperation and common development!
High production efficiency and good product quality, fast delivery and completed after-sale protection, a right choice, a best choice.










